Gebelikte Topuklu Ayakkabı Giymek RiskliGEBELİKTE TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK RİSKLİ
Evet, bu risklidir. Gebelikte artan ağırlığınız nedeni ile ağırlık ve dengenizi yönetebilmek güçleşecektir. Bu nedenle muhtemelen daha düşük topuklu giymek isteyeceksiniz. Uzmanlar topuklu ayakkabı giyme konusunda ısrarcı olan kadınlar için

25. Haftadan sonra
düşük topuklu ayakkabılar giyilmesini öneriyor.Yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi hamilelik sırasında iyi bir fikir değildir. Kilo artışı, vücut şekliniz ve ağırlık merkezinde meydana gelen değişimler farklı pozisyonda yürümenize neden olabilir. Hatta gebelik süresince yaşayacağınız bir düşüş de hem bebek hem de size ciddi boyutlara ulaşan hayati hasarlar verebilir. Bu nedenle topuklu ayakkabılar giymeden önce iki kere düşünmenizde yarar var.
KRAMPLAR
Hamilelik sırasında sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giymek, baldır kaslarınızın sürekli olarak kısa durumda kalmasına neden olur. Bu ise zamanla baldır kaslarınızın sıkılaştırılması ve baldır kramplarının gelişmesine yol açabilir. Eğer topuklu ayakkabı giyiyor, bacak krampları yada kas sertlikleri deneyimleriniz varsa topuklu ayakkabı yerine daha düz ve konforlu ayakkabılar giyebileceğinizi bir daha düşünün.
Düz topuklu ayakkabılar giyerek bunun işe yarayıp yaramayacağını görün. Bunu şu şekilde de yapabilirsiniz. Haftanın her günü topuklu ayakkabı giymek yerine bazı günlerde normal ayakkabılar giyerek farkı çok yakından izley
DURUŞUNUZU DEĞİŞTİRİR

Topuklu ayakkabılar giymenin diğer önemli zararı ise duruşunuzu değiştirmesidir. Yüksek topuklular belinizdeki eğriliği artırarak pelvisinizin ileri doğru çıkmasına neden olur. Bebeğiniz gelişip ağırlaştığında ise belinizin kavisi daha da artacaktır. Bu da gebeliğinizi daha da çekilmez hale dönüştürecektir.
Bir diğer faktör ise gebe iken giyilen topuklu ayakkabı gebelik hormonlarının dengeli bir dağıtılmasına izin vermeyebilir. Bu da sizi daha yoracak ve daha şaşkın yapacaktır.
ŞİŞLİKLER VE AYAKLARDA BÜYÜME
Bazı kadınlar hamilelik sırasında ve sonrasında ayaklarda büyüme deneyimi yaşarlar. Bu büyüme genellikle karın ve pelvik bölgede bağları gevşeten hormonların salınması ile ilişkilidir. Gebeliğin sonuna yakın şişme ilgili probleminiz nedeni ile siz isteseniz dahi zaten ayaklarınız topuklu ayakkabılarınıza girmeyecektir.
kerim47
islamrehberin.com